TCS 2024 Race info

 

We are excited to introduce the second annual Triple Crown Series (TCS) for wheelchair athletes. The series is a three-event point-based system for all levels: men/women in open, quad, masters and grand masters divisions. The purpose of the TCS is to help develop and grow the sport of wheelchair racing, providing a more competitive atmosphere for elite as well as up-and-coming wheelchair racers. The 2023 TCS proved to be successful, 27 athletes competed in all three events.

Cedartown 5k – July 2 (Camp dates: June 30-July 3rd)
https://runsignup.com/Race/GA/Cedartown/CedartownWheelchairAthleteTrainingCamp5K

Peachtree 10k – July 4
https://www.shepherd.org/programs/services/sports-recreation/peachtree-road-race

Boilermaker 15k – July 14
https://runsignup.com/Race/Register/?raceId=13089

Racers will accumulate points for each event. After the final event, the top three in each division will earn a spot on the podium, prize money and bragging rights.

Note: Athlete standings will be posted on the official website at the end of each event so you can follow your progress and set goals for the next event.

SERIES RULES:

  • All athletes must register in all (3) races to earn prize money.
  • Athletes must register in the same division in all 3races to qualify for prize money. (e.g. If you register for Peachtree in master’s division, you must race in that division in all three events).

REGISTRATION:

Your registration in each individual event (Peachtree, Cedartown and Boilermaker) will automatically qualify you for the TCS point system) – NO TCS registration needed.

TCS AWARDS: Prize Distribution in 6 Divisions

TCS AWARDS: Prize Distribution in 5 Divisions – 2024 prize money increased.

TCS awards will be handed out as soon as the Boilermaker 15K results are available.

1st place – $500 (open men/women, T52 M, Master and Grand Masters)

2nd place- $400 (open men/women, T52 M, Master and Grand Masters)

3rd place- $300 (open men/women, T52 M, Master and Grand Masters)

2023 TCS Results: https://able-sport.com/boilermaker-triple-crown-series/

Chris Holcomb: holcomb1100@gmail.com
Krige Schabort: schabort@comcast.net

Sponsors

TCS 2023 Results

MENS OPEN

age

pts

PT TIME

pts

C5K TIME

pts

BM TIME

TOTAL TIME

TCS pts.

standings

Jimenez Vergara

Miguel

23

100

21:44:00

100

10:29:00

100

34:52:00

67:05:00

300

1

Valladares

Juan Ramon

42

99

21:45:00

99

11:01:00

99

35:26:00

68:12:00

297

2

Botello Jimenez

Rafael

44

98

21:59:00

98

11:08:00

96

37:46:00

70:53:00

292

3

Allen

Valera “Jacob”

22

97

22:03:00

94

11:56:00

95

38:50:00

72:49:00

286

6

Gravelle

Aidan

19

96

22:04:00

97

11:12:00

98

36:24:00

69:40:00

291

4

Willand

Wyatt Bruce

19

95

22:04:00

96

11:13:00

97

36:25:00

69:42:00

288

5

Cervantes Garcia

Juan Pablo

30

93

24:45:00

91

12:41:00

94

39:56:00

77:22:00

278

8

Pulido

Jose

42

92

25:00:00

95

11:44:00

93

40:07:00

76:51:00

280

7

Gunnarson

Peyton

20

91

26:27:00

90

13:04:00

92

43:20:00

82:51:00

273

11

Zaragoza

Alfonso Solorio

47

90

29:03:00

92

12:21:00

90

44:46:00

86:10:00

272

9

Stallberg

Dustin

21

89

29:20:00

93

12:04:00

91

43:33:00

84:57:00

273

10

Higgins

Colby

30

88

32:32:00

89

18:23:00

89

56:10:00

107:05:00

266

12

TOTAL TCS pts.

2830

WOMEN OPEN

age

pts

PT TIME

pts

C5K TIME

pts

BM TIME

TOTAL TIME

TCS pts.

standings

Hoang

Yen

26

100

25:09:00

100

12:36:00

100

41:38:00

79:23:00

300

1

Babalola

Hannah

34

99

28:30:00

99

14:13:00

99

43:45:00

86:28:00

297

2

Gomes

Ivonne Reyes

49

98

29:34:00

98

14:36:00

97

53:39:00

97:49:00

293

3

Stein

Chelsea

20

97

30:00:00

96

15:11:00

98

49:46:00

94:57:00

291

4

Jones

Aerelle

24

96

34:20:00

97

14:49:00

0

DNF

49:09:00

193

5

Ledford

Camryn

19

95

34:20:00

95

16:50:00

0

PENDING

51:10:00

190

6

Gonzalez

Veronica

50

94

37:26:00

94

19:22:00

96

66:30:00

123:18:00

284

7

TOTAL TCS pts.

1251

T-52 OPEN QUAD

age

pts

PT TIME

pts

C5K TIME

pts

BM TIME

TOTAL TIME

TCS pts.

standings

Sanz

Santiago

42

100

27:03:00

100

13:54:00

100

44:16:00

85:13:00

300

1

Morales VelÃjzquez

Natan

47

99

32:08:00

99

17:19:00

99

59:29:00

108:56:00

297

2

Holowat

Norbert

25

98

35:57:00

98

18:25:00

98

62:08:00

116:30:00

294

3

TOTAL TCS pts.

891

Masters

age

pts

PT TIME

pts

C5K TIME

pts

BM TIME

TOTAL TIME

TCS pts.

standings

Velasco

Martin

53

100

22:55:00

99

11:13:00

99

37:33:00

71:41:00

298

1

Schabort

Krige

59

99

22:56:00

98

11:14:00

100

37:09:00

71:19:00

297

2

Aguilar

Fidel

45

98

24:16:00

100

11:11:00

97

41:24:00

76:51:00

295

3

TOTAL TCS pts.

592

Grand Masters Men

age

PT PLAC

PT TIME

5K PLAC

C5K TIME

M PLAC

BM TIME

TOTAL TIME

TCS pts.

standings

Elijah

Ulysses

66

100

30:24:00

100

15:08:00

100

51:25:00

96:57:00

300

1

Davis

Matt

56

99

39:22:00

99

16:33:00

99

PENDING

55:55:00

297

2

TOTAL TCS pts.

597

The prize money payout for all divisions will be the same.

1st place – $500.00 2nd place-$300.00 3rd place- $200.00

C5K Results

Womens Mile Results

Place Time Number Name Nationality
1 12:04 29 Amie Stanton USA
2 12:30 70 Cheri Blauwet USA
3 12:41 81 Chantal Peticlerc Canada
4 13:08 89 Ariadne Hernandez Mexico
5 13:23 15 Wakako Tsuchida Japan

Men’s Mile Results

Place Time Number Name Nationality
1 9:52 66 Krige Schabort RSA/Cedartown
2 10:08 78 Frans Nietlispach Swiss
3 10:11 40 Aaron Gordion Mexico
4 10:13 20 Ben Lucas NZ
5 10:13 53 Ernst van Dyk RSA
6 10:17 03 Gavin Foulcham NZ
7 10:17 03 Martin Valesco Mexico
8 10:17 85 Jorge Luna Mexico
9 10:18 14 Scot Parson USA
10 10:40 49 Keith Davis USA
11 10:41 24 Jun Hiromishi USA
12 10:41 49 Scot Hollenbeck USA
13 10:41 84 Paul Nunnari Australia
14 11:10 21 Jacob Halveil USA
15 11:12 72 Guido Muiller Swiss

The Open Men

Place Time Number Name Nationality
1 Ernst van Dyke South Africa
2 Krige Schabort USA
3 Frans Nietlispach Switzerland

The Open Women

Place Time Number Name Nationality
1 Louise Savage Australia
2 Jessica Gali USA
3 Christie Dawes Australia

The Open Quad

Place Time Number Name Nationality
1 Greg Smith Australia
2 Bert Burns USA
3 Scott McKay Australia

MEN’S OPEN CEDARTOWN 5K 2003 RESULTS

Place Number Time Name Country/State
1 12 11:19 JUN HIROMICHI MEXICO
2 92 11:24 JACOB HEILVEIL Cedartown, GA
3 65 11:52 ERNST VAN DYK SWITZERLAND
4 60 11:53 AARON GORDIAN CANADA
5 14 12:10 TUSHAR PATEL AUSTRALIA
6 19 12:19 SCOTT PARSON Atlanta, GA
7 78 12:41 TONY INIGUEZ AUSTRALIA
8 11 14:23 RICHARD COLMAN JAPAN
9 41 14:25 TYLER BYERS Bothell, WA
10 44 14:32 ALFONZO ZARAGOZA SOUTH AFRICA
11 17 14:34 JOSHUA GEORGE MEXICO
12 31 15:16 CHRIS WADDELL ENGLAND
13 33 15:19 KENNY HERRIOT San Jose, CA
14 16 16:44 MICHAEL TIMPA Aurora, IL
15 43 10:31 KELLY SMITH AUSTRALIA
16 79 10:37 KURT FEARNLEY AUSTRALIA
17 15 10:38 SCOT HOLLONBECK SCOTLAND
18 50 10:40 PAUL NUNNARI Park City, UT
19 29 10:44 TYLER BYERS SCOTLAND
20 82 10:48 ALFONZO ZARAGOZA Lake Charles, LA
21 93 10:52 JOSHUA GEORGE MEXICO
22 45 11:08 CHRIS WADDELL USA
23 22 12:43 KENNY HERRIOT USA
24 43 12:44 MICHAEL TIMPA USA
25 27 12:46 JESSE WALSH USA
26 79 13:07 ATHLETE COUNTRY/STATE
27 64 13:14 HECTOR HERNANDEZ MEXICO
28 10 13:20 BART TROXELL USA
29 12 13:37 CAINAN WILLISON USA
30 10 13:39 MATTHEW GEE AUSTRALIA
31 12 13:40 JOSEPH MILLER USA
32 78 14:04 GERARDO MALDONADO MEXICO
33 15 14:14 EDWIN FIGUEROA USA
34 21 14:20 ANTHONY RUSSO USA
35 22 14:23 GRANT BERTHIAUME USA
36 39 14:25 ZACHARY BOBOWSKI USA
37 53 14:32 NICK ENKEBOLL USA
38 46 14:34 RAMIRO BERMUDEZ MEXICO
39 27 15:16 BRIAN KOBI USA
40 17 15:19 SHANE COLDWELL USA
41 31 15:22 ALAIN BAMPEL USA
42 33 15:49 TOM OTTENWESS USA
43 16 16:44 ERIK CORBETT USA
44 43 17:43 MATTHEW PORTERFIELD USA
45 43 10’31 KELLY SMITH USA

WOMENS OPEN CEDARTOWN 5K 2003 RESULTS

PLACE NUMBER TIME NAME COUNTRY/STATE
1 W2 12:53 59 CHERI BLAUWET San Lorenzo, CA
2 W6 12:54 03 EDITH HUNKELER SWITZERLAND
3 W1 12:54 33 CHRISTINA RIPP Savoy, IL
4 W10 12:56 69 JESSICA GALLI Hillsborough, NJ
5 W7 13:02 36 ARIADNE HERNANDEZ MEXICO
6 W3 CHANTAL PETITCLERC CANADA
7 W8 13:25 14 MIRIAM NIBLEY Champaign, IL
8 W5 13:33 50 FRANCESCA PORCELLATO ITALY
9 W11 13:35 81 TANNI GREY-THOMPSON ENGLAND
10 W4 13:45 82 CHRISTIE DAWES AUSTRALIA
11 W9 13:52 05 ELIZA STANKOVICH AUSTRALIA
12 W15 13:14 98 DANA FINK Suwanee, GA

QUADS OPEN CEDARTOWN 5K 2003 RESULTS

PLACE NUMBER TIME NAME COUNTRY/STATE
1 76 12:45 77 THOMAS GEIERSPICHLER AUSTRIA
2 75 13:15 89 CLAYTON GEREIN CANADA
3 37 SANTIAGO SANZ SPAIN
4 83 14:00 58 DEAN BERGERON CANADA
5 85 15:23 59 BRYAN KIRKLAND Moody, AL
6 78 15:56 08 CHRIS MALCOM Sugar Hill, GA
7 81 17:09 40 BERT BURNS Alpharetta, GA
8 104 17:35 30 IAN RICE Pittsburgh, PA
9 87 20:59 82 BRANDON TAYLOR Tuscon, AZ

Cedartown 5K Top Ten Race Results

Women’s Open

Racer Country Time
Cheri Blauwet* USA 12:53:59
Edith Hunkeler Switzerland 12:54:03
Christina Ripp* USA 12:54:33
Jessica Galli* USA 12:56:69
Ariadne Hernandez* Mexico 13:02:36
Chantal Petitclerc* Canada 13:14:98
Miriam Nibley* USA 13:25:14
Francesca Porcellato Italy 13:33:50
Tanni Grey-Thompson England 13:35:81
Christie Dawes Australia 13:45:82

Quad Division

Racer Country Time
Thomas Geierspichler* Austria 12:45:77
Clayton Gerein* Canada 13:15:89
Santiago Sanz* Spain 14:00:58
Dean Bergeron* Canada 15:23:59
Bryan Kirkland* USA 15:48:24
Chris Malcom USA 15:56:08
Bert Burns USA 17:09:40
Ian Rice USA 17:35:30
Brandon Taylor USA 20:59:82

Men’s Open

Racer Country Time
Saul Mendoza* Mexico 10:20:40
Krige Schabort* Cedartown 10:21:17
Franz Nietlispach* Switzerland 10:22:43
Kelly Smith* Canada 10:23:46
Kurt Fearnley* Australia 10:31:79
Scot Hollonbeck* USA 10:37:15
Paul Nunnari* Australia 10:38:79
Jun Hiromichi* Japan 10:40:50
Jacob Heilveil* USA 10:44:29
Ernst Van Dyk* South Africa 10:47:60

Mens Open

Place Name City Age Time Pace
1 Ernst Van Dyk Paarl WC 31 09:54.40 3:12/M
2 Saul Mendoza Wimberley TX 37 09:56.30 3:12/M
3 Kurt Fearnley Carcoar NSW 24 10:02.30 3:14/M
4 Kelly Smith Vancouver BC 39 10:11.54 3:17/M
5 Franz Nietlispach Zeiningen 46 10:35.14 3:25/M
6 Marcel Hug Pfyn TG 18 10:49.77 3:29/M
7 Aaron Gordian 40 10:58.91 3:32/M
8 Michel Filteau St-Jean Baptiste Q 37 11:03.99 3:34/M
9 Joshua George Champaign IL 20 11:05.76 3:35/M
10 Paul Nunnari Leumeah NSW 31 11:09.02 3:36/M
11 Frederic Periac Kambah ACT 35 11:33.53 3:44/M
12 Gavin Foulsham Auckland 33 11:33.59 3:44/M
13 Krige Schabort Cedartown GA 40 11:38.32 3:45/M
14 Jeff Adams Toronto ONT 33 11:42:91 3:46/M
15 Richard Coleman 10 11:49:15 3:49/M
16 Richard Nicholson Canberra ACT 33 11:51:60 3:49/M
17 Chris Waddell Park City UT 35 12:03:68 3:53/M
18 Chad Johnson Corydon IN 28 12:15:27 3:57/M
19 Cainan Willison Urbana IL 29 12:19:85 3:58/M
20 Bart Troxell Birmingham AL 28 12:25:89 4:00/M
21 Carl Marquis Montreal QB 33 12:27:10 4:01/M
22 Michael Timpa Lake Charles LA 17 12:29.97 4:02/M
23 Jordan Bird Wichita KS 16 12:30.78 4:02/M
24 Tyler Byers Tucson AZ 22 12:33.12 4:03/M
25 Kevin Hosea Loveland OH 19 13:29.79 4:21/M
26 Joseph Miller Urbana IL 31 13:33.47 4:22/M
27 Martin Velasco 34 13:55.69 4:29/M
28 Participant 52 40 14:26.64 4:39/M
29 Tom Ottenwess Grandville MI 42 14:34.83 4:42/M
30 Anthony Russo Tucson AZ 22 14:47.63 4:46/M
31 Zachary Bobowski Suwanee GA 15 18:46.28 6:03/M
32 Chris Kohler Lake Elsinore CA 34 19:18.76 6:14/M
33 Michael Mills Saltillo MS 28 19:18.87 6:14/M
34 Fain Grogg 12 21:23.06 6:54/M
35 Buck Langford 40 26:06.61 8:25/M

Women’s Open

1 Edith Hunkler Egolzwil LU 31 11:50.88 3:49/M
2 Diane Roy Hatley QB 33 12:26.62 4:01/M
3 Eliza Stankovic Merewether NSW 22 12:26.77 4:01/M
4 Cheri Blauwet San Lorenzo CA 24 12:26.99 4:01/M
5 Ariadne Hernandez 35 12:27.71 4:01/M
6 Christie Dawes Merewether NSW 24 13:06.25 4:14/M
7 Jessica Galli Hillsborough NJ 20 13:09.55 4:15/M
8 Chantal Petitclerc Montreal QB 34 13:18.48 4:17/M
9 Tanni Grey-Thompson Redcar North Yorksh 34 13:20.95 4:18/M
10 Miriam Nibley Savoy IL 26 14:03.87 4:32/M
11 Ivonne Reyes 20 14:47.39 4:46/M
12 Sarah Loughran Stockton-on-Tees 19 15:09.72 4:53/M
13 April Coughlin New Paltz NY 25 15:16.59 4:55/M
14 Dana Fink Atlanta GA 16 19:14.19 6:12/M

Men’s Quad

1 Thomas Geirspichler Anif 28 13:32.35 4:22/M
2 Santiago Sanz Albetera 23 13:46.81 4:26/M
3 Andre Beaudoin Montreal QB 45 14:46.95 4:26/M
4 Dean Bergeron St-Augustin-de-Desm 35 14:50.65 4:47/M
5 Clayton Gerein Pilot Butte SK 40 15:05.38 4:52/M
6 Brandon Taylor San Diego CA 27 21:42.43 7:00/M

Men’s Open

Place Name City Age Age Group Time Pace
1 Kurt Fearnley AUSTRALIA 25 1 M 0-99 9:41.6 3:02/M
2 Ernst Van Dyk SOUTH AFRICA 32 2 M 0-99 9:41.6 3:02/M
3 Aaron Gordian MEXICO 41 3 M 0-99 9:41.9 3:02/M
4 Saul Mendoza MEXICO 38 4 M 0-99 9:42.2 3:02/M
5 Kelly Smith CANADA 40 5 M 0-99 9:42.6 3:02/M
6 Krige Schabort Cedartown GA 41 6 M 0-99 9:45.2 3:03/M
7 Marcel Hug Switzerland 19 7 M 0-99 9:56.9 3:06/M
8 Franz Nietlispach Switzerland 47 1 M 0-99 9:59.9 3:13/M
9 Scot Hollonbeck Atlanta GA 34 8 M 0-99 9:59.8 3:07/M
10 Jacob Heilveil Bothell WA 35 9 M 0-99 10:08.2 3:10/M
11 Michel Filteau Canada 38 10 M 0-99 10:09.0 3:10/M
12 Richard Colman Australia 20 11 M 0-99 10:22.8 3:14/M
13 Robert Fig Germany 38 12 M 0-99 10:37.1 3:19/M
14 Martin Velazco Mexico 35 13 M 0-99 10:38.6 3:19/M
15 Joshua George Herndon VA 21 14 M 0-99 10:42.1 3:21/M
16 Alfonso Zaragoza Mexico 29 15 M 0-99 10:42.1 3:21/M
17 Tushar Patel England 26 16 M 0-99 10:42.7 3:21/M
18 Kenny Herriot England 43 2 M 0-99 11:09.0 3:36/M
19 Austin Snyder Tucson AZ 27 17 M 0-99 11:09.7 3:29/M
20 Tobias Loetscher Switzerland 26 118 M 0-99 11:10.0 3:29/M
21 Josh Cassidy Canada 20 19 M 0-99 11:11.2 3:30/M
22 Paul Nunnari Australia 32 20 M 0-99 11:43.1 3:40/M
23 Chad Johnson Corydon IN 29 21 M 0-99 11:43.2 3:40/M
24 Michael Timpa Lake Charles LA 18 1 M 0-99 12:34.9 4:40/M
25 Matthew Porterfield Knoxville TN 24 22 M 0-99 12:44.9 3:59/M
26 Daniel Trollope AUSTRALIA 20 23 M 0-99 13:08.4 4:06/M
27 Zachary Bobowski Suwanee GA 16 2 M 0-99 13:23.7 4:19/M
28 Michael Mills Saltillo MS 29 24 M 0-99 14:00.6 4:23/M

Womens Division

Place Name City Age Age Group Time Pace
1 Chantal Petitclerc CANADA 35 F 0-99 11:33.0 3:44/M
2 Edith Hunkeler SWITZERLAND 32 F 0-99 11:34.1 3:44/M
3 Eliza Stankovic AUSTRALIA 23 F 0-99 11:52.3 3:50/M
4 Diane Roy CANADA 34 F 0-99 11:55.5 3:51/M
5 Sandra Graf SWITZERLAND 36 F 0-99 11:57.1 3:51/M
6 Christie Dawes AUSTRALIA 25 F 0-99 12:27.4 4:01/M
7 Christina Ripp Urbana IL 24 F 0-99 12:29.5 4:02/M
8 Shelly Woods ENGLAND 19 F 0-99 12:31.2 4:02/M
9 Jessica Galli Hillsborough NJ 21 F 0-99 12:47.8 4:07/M
10 Ariadne Hernandez MEXICO 38 F 0-99 13:02.3 4:12/M
11 Angela Ballard AUSTRALIA 23 F 0-99 13:04.2 4:13/M
12 Tracey Ferguson CANADA 30 F 0-99 13:19.7 4:18/M
13 Trinidad Ayala MEXICO 26 F 0-99 13:49.4 4:27/M
14 Yumi Kawashima JAPAN 25 F 0-99 14:16.5 4:36/M
15 Manuela Schar SWITZERLAND 21 F 0-99 14:17.4 4:36/M
16 April Coughlin New Platz NY 26 F 0-99 16:53.7 5:27/M
17 Dana Fink Atlanta GA 17 F 0-99 17:41.9 5:42/M
18 Fredericks Maggie 15 F 0-99 17:43.6 5:43/M

Quad Division

Place Name City Age Age Group Time Pace
1 Santiago Sanz SPAIN 24 M 0-99 11:55.8 3:51/M
2 Thomas Geirspichler AUSTRIA 29 M 0-99 12:59.5 4:11/M
3 Clayton Gerein CANADA 41 M 0-99 13:04.1 4:13/M
4 Dean Bergeron CANADA 35 M 0-99 13:54.6 4:29/M

 

Women’s Quads

Place Name City Age Age Group Time Pace
1 Pia Schmid SWITZERLAND 35 1 F 0-99 19:21.8 6:15/M

Men’s Open

Place Name City Bib No Age Age Group Time Pace
1 Krige Schabort RSA/CED 105 0 1 M 0-99 9:43.2 1:57/K
2 Aaron Gordian MEX 103 0 2 M 0-99 9:47.1 1:57/K
3 Kurt Fearnley AUS 101 0 3 M 0-99 9:47.1 1:57/K
4 Ernst Van Dyk RSA 102 0 4 M 0-99 10:00.2 2:00/K
5 Marcel Hug SWI 104 0 5 M 0-99 10:00.3 2:00/K
6 Martin Velasco MEX 110 0 6 M 0-99 10:32.2 2:06/K
7 Alphonzo Zaragoza MEX 111 0 7 M 0-99 10:32.5 2:06/K
8 Rafael Botello Jimenez ESP 112 0 8 M 0-99 10:39.8 2:08/K
9 Richard Colman AUS 109 0 9 M 0-99 10:41.1 2:08/K
10 Mark Ledo CAN 114 0 10 M 0-99 10:41.4 2:08/K
11 Tushar Patel GBR 115 0 11 M 0-99 10:46.3 2:09/K
12 Robert Figl GER 108 0 12 M 0-99 10:55.3 2:11/K
13 Choke Yasuoka Japan 130 13 13 M 0-99 10:57.0 2:11/K
14 Adam Bleakney USA 122 0 14 M 0-99 11:07.4 2:13/K
15 Austin Snyder USA 117 0 15 M 0-99 11:35.5 2:19/K
16 Kenny Herriot SCO 113 0 16 M 0-99
18 Chad Johnson USA 118 0 18 M 0-99 12:09.9 2:26/K
19 Kevin Hosea USA 116 0 19 M 0-99 12:48.4 2:34/K
20 Daniel Trollope AUS 124 0 20 M 0-99 12:50.3 2:34/K
21 Matthew Porterfield USA 121 0 21 M 0-99 13:02.0 2:36/K
22 Vern Achenbach USA 128 0 22 M 0-99 14:14.6 2:51/K
23 Michael Mills USA 129 23 23 M 0-99 15:13.4 3:03/K

Women’s Open

Place Name City Bib No Age Age Group Time Pace
1 Edith Hunkeler SWI 202 0 1 F 0-99 11:30.1 2:18/K
2 Sandra Graf SWI 204 0 2 F 0-99 12:07.1 2:25/K
3 Eliza Stankovic AUS 203 0 3 F 0-99 12:07.5 2:25/K
4 Amanda McGory USA 214 0 4 F 0-99 12:14.6 2:27/K
5 Shelley Woods GBR 205 0 5 F 0-99 12:15.2 2:27/K
6 Tracey Ferguson CAN 208 0 6 F 0-99 12:43.3 2:33/K
7 Miriam Ladner USA 210 0 7 F 0-99 12:51.2 2:34/K
8 Angela Ballard AUS 207 0 8 F 0-99 13:12.6 2:38/K
9 Jessica Galli USA 206 0 9 F 0-99 13:43.6 2:45/K
10 Ivonne Reyes MEX 213 0 10 F 0-99 16:43.1 3:21/K
11 Dana Fink USA 212 0 11 F 0-99 20:21.4 4:04/K

Quad Men

Place Name City Bib No Age Age Group Time Pace
1 Santiago Sanz ESP 301 0 1 M 0-99 12:15.7 2:27/K
2 Dean Bergeron CAN 303 0 2 M 0-99 13:05.7 2:37/K
3 Clayton Gerein CAN 302 0 3 M 0-99 14:55.5 2:59/K
4 Duane Morrow USA 306 0 4 M 0-99 15:36.0 3:07/K
5 Edgar Navarro MEX 304 0 5 M 0-99 21:34.4 4:19/K

Quad Women

Place Name City Bib No Age Age Group Time Pace
1 Mia Ives-Rublee USA 401 0 1 F 0-99 20:40.0 4:08/K
2 Tannis Hancock CAN 402 0 2 F 0-99 22:18.4 4:28/K

Junior Men

Place Name City Bib No Age Age Group Time Pace
1 Jordan Bird USA 503 0 1 M 0-99 10:31.9 2:06/K
2 Aron Adamson SWE 502 0 2 M 0-99 11:14.8 2:15/K
3 Steven Klorer USA 501 0 3 M 0-99 13:16.0 2:39/K
4 Zachary Bobowski 504 17 4 M 0-99 14:19.8 2:52/K

Junior Women

Place Name City Bib No Age Age Group Time Pace
1 Maggie Frederick USA 601 0 1 F 0-99 18:47.8 3:45/K

Men’s Open

Place Name City Bib No Age Time Pace
1 Kurt Fearnley AUSTRALIA 1 28 9:45.1 1:57/K
2 Marcel Hug SWITZERLAND 4 21 9:45.5 1:57/K
3 Aaron Gordian MEXICO 3 44 9:46.9 1:57/K
4 Krige Schabort Cedartown, GA 5 43 9:46.9 1:57/K
5 Ernst Van Dyk SOUTH AFRICA 2 35 10:02.5 2:00/K
6 Hiroyuki Yamamoto JAPAN 14 42 10:11.9 2:02/K
7 Masazumi Soejima JAPAN 13 37 10:12.7 2:02/K
8 Jun Hiromichi JAPAN 17 34 10:15.7 2:03/K
9 Kota Hokinoue JAPAN 10 34 10:20.1 2:04/K
10 Coleman Richard AUSTRALIA 15 23 10:21.0 2:04/K
11 Alfonso Zaragoza MEXICO 8 31 10:27.0 2:05/K
12 Rafael Botello–Jimenez SPAIN 16 29 10:58.0 2:12/K
13 Matthew Lack USA 27 26 11:00.8 2:12/K
14 Aron Anderson SWEDEN 9 19 11:02.2 2:12/K
15 Ebbe Blichfeldt DENMARK 19 24 11:04.4 2:13/K
16 Yoshifumi Nagao JAPAN 30 45 11:21.8 2:16/K
17 Matthew Porterfield Knoxville, TN 21 28 11:43.0 2:21/K
18 Chad Johnson Charleston, IN 26 32 12:03.4 2:25/K
19 Josh Swoverland 28 0 12:21.4 2:28/K
20 Marshall Hamilton Marietta, GA 103 0 14:03.2 2:49/K
21 Allistair Johnson USA 22 0 14:31.5 2:54/K
22 Jose Polido USA 25 19 14:34.5 2:55/K
23 Michael Mills Marietta, GA 24 32 15:33.3 3:07/K

Women’s Open

Place Name City Bib No Age Time Pace
1 Edith Hunkeler SWITZERLAND 403 35 11:29.7 2:18/K
2 Christie Dawes AUSTRALIA 407 28 11:51.0 2:22/K
3 Sandra Graf SWITZERLAND 406 38 11:51.2 2:22/K
4 Diane Roy CANADA 411 37 11:51.2 2:22/K
5 Shelly Woods ENGLAND 405 22 11:51.5 2:22/K
6 Tatyana McFadden Clarksville, MD 413 19 12:23.3 2:29/K
7 Tracey Ferguson CANADA 412 33 12:47.2 2:33/K
8 Ariadne Hernandez MEXICO 409 42 13:16.5 2:39/K
9 Sandra Hager SWITZERLAND 408 0 13:36.3 2:43/K
10 Marianne Maiboll DENMARK 410 30 15:25.4 3:05/K

Men’s Masters

Place Name City Bib No Age Time Pace
1 Scott Parson San Jose, CA 12 49 10:43.6 2:09/K
2 Kenny Herriott SCOTLAND 184 0 12:14.1 2:27/K
3 Vern Achenbach Snellville, GA 188 65 13:39.4 2:44/K

Men’s Quad Open

Place Name City Bib No Age Time Pace
1 Santiago Sanz SPAIN 101 27 12:03.0 2:25/K
2 Duane Morrow Hoschton, GA 102 39 14:50.9 2:58/K

Mens Open

Place Name City Age Time Pace
1 Marcel Hug SWITZERLAND 22 10:13.1 3:18/M
2 Josh Cassidy CANADA 24 10:13.7 3:18/M
3 Josh George Champaign, IL 25 10:14.3 3:18/M
4 Krige Schabort Cedartown, GA 45 10:33.2 3:24/M
5 Aaron Pike Savoy, IL 23 10:53.5 3:31/M
6 Adam Bleakney Champaign, IL 33 10:54.0 3:31/M
7 Brian Alldis ENGLAND 22 11:10.0 3:36/M
8 Kyle Shaw CANADA 22 11:23.1 3:40/M
9 Chad Johnson Charleston, IN 33 11:33.2 3:44/M
10 Brian Siemann Champaign, IL 19 11:35.4 3:44/M
11 Aron Anderson SWEDEN 21 11:35.9 3:44/M
12 Ryan Chalmers USA 32 11:46.1 3:48/M
13 Geoffrey Kennedy PUERTO RICO 28 12:20.8 3:59/M
14 Alexandre Dupont CANADA 23 14:40.4 4:44/M
15 Jeremy Maddox Hoschton, GA 28 15:11.6 4:54/M
16 Jose Polido Cornelia, GA 28 15:18.1 4:56/M
17 Michael Mills Marietta, GA 33 16:26.6 5:18/M
18 Ryan Barnett Duluth, GA 38 17:19.3 5:35/M

Women’s Open

Place Name City Bib No Age Time Pace
1 Amanda McGrory Savoy, IL 402 23 11:31.3 3:43/M
2 Sandra Graf SWITZERLAND 404 39 12:18.4 3:58/M
3 Diane Roy CANADA 403 38 12:21.6 3:59/M
4 Christie Dawes AUSTRALIA 406 29 12:23.4 4:00/M
5 Tatyana McFadden Champaign, IL 410 20 12:24.2 4:00/M
6 Jessica Galli Savoy, IL 407 25 12:51.4 4:09/M
7 Keira-Lyn Frie CANADA 411 21 13:51.5 4:28/M
8 Anjali Forber-Pratt Urbana, IL 408 25 14:52.8 4:48/M
9 Kelsey LeFervour Champaign, IL 414 19 16:03.5 5:11/M
10 Margaret Frederick Kennesaw, GA 415 19 17:27.3 5:38/M

Men’s Masters

Place Name City Bib No Age Time Pace
1 Scott Parson San Jose, CA 184 50 10:13.5 3:18/M
2 Kenny Herriot SCOTLAND 187 47 12:36.7 4:04/M
3 Vern Achenbach Snellville, GA 189 66 14:09.9 4:34/M

Men’s Quad

Place Name City Bib No Age Time Pace
1 Santiago Sanz SPAIN 101 28 12:22.9 3:59/M
2 Duane Morrow Hoschton, GA 103 40 14:35.8 4:42/M
3 Larry Porter Springfield, IL 106 40 26:55.2 8:41/M

Junior Boys

Place Name City Bib No Age Time Pace
1 Matthew Lack NEW ZEALAND 145 18 10:52.7 3:30/M
2 Josh Swoverland Avon, IN 141 18 12:23.0 4:00/M

Men’s Open

Place Name City Bib No Age Time
1 Marcel Hug SWITZERLAND 1 22 09:53.99
2 Masazumi Soejima JAPAN 10 39 10:14.06
3 Krige Schabort Cedartown GA 4 46 10:15.97
4 Jean Paul Compaore CANADA 19 38 10:25.46
5 Michel Filteau CANADA 12 43 10:26.36
6 Josh George Champaign IL 3 26 10:26.70
7 Richard Coleman AUSTRALIA 6 25 10:40.56
8 Matthew Lack NEW ZEALAND 16 19 10:43.11
9 Adam Bleakney Champaign IL 14 34 10:46.74
10 Aaron Pike Savoy IL 11 24 10:51.09
11 Alexandre Dupont CANADA 5 24 10:51.72
12 Tony Iniguez Savoy IL 37 39 11:11.29
13 Brian Siemann Champaign IL 9 20 11:33.01
14 Ryan Chalmers Champaign IL 20 21 11:41.84
15 Jose Pulido Cornelia GA 38 21 13:12.79
16 David Grassi Savoy IL 30 19 13:20.14
17 Wataru Horie Urbana IL 25 31 13:20.64
18 Ryan Barnett Duluth GA 28 39 14:38.74
19 Jeremy Maddox Hoschton GA 26 28 16:03.60

Women’s Open

Place Name City Bib No Age Time
1 Tatyana McFadden Champaign IL 403 21 11:40.27
2 Amanda McGrory Savoy IL 404 24 11:41.76
3 Diane Roy CANADA 401 39 12:38.88
4 Jessica Galli Savoy IL 405 26 12:55.94
5 Keira-Lyn Frie CANADA 407 22 13:05.39
6 Anjali Forber-Pratt Urbana IL 406 26 13:05.65
7 Kelsey LeFervour Champaign IL 408 20 15:08.17
8 Christie Dawes AUSTRALIA 402 30 16:24.56
9 Margaret Frederick Kennesaw GA 410 20 17:09.04

Men’s Masters

Place Name City Bib No Age Time
1 Scott Parson San Jose CA 7 51 10:25.94
2 Jeff Fisher Medina OH 187 53 12:00.83
3 Vern Achenbach Snellville GA 188 67 13:10.70
4 Kenny Herriot SCOTLAND 186 48 13:14.06

Men’s Quad

Place Name City Bib No Age Time
1 Duane Morrow Hoschton GA 102 42 14:42.08

Junior Boys

Place Name City Bib No Age Time
1 Jake Lappin AUSTRALIA 141 17 11:27.85

Junior Girls

Place Name City Bib No Age Time
1 Madison deRozario AUSTRALIA 144 16 12:54.74
2 Christina Young Kennesaw GA 143 15 17:40.72

Men’s Open

Place Name City Bib No Age Gender Time Pace
1 Aaron Gordian Mexico 1 47 M 10:22.46 3:21/M
2 Gyu Dae Kim South Korea 13 29 M 10:25.67 3:22/M
3 Rafael Botello Jimenez Spain 9 34 M 10:26.88 3:22/M
4 Josh George Champaign IL USA 24 29 M 10:29.54 3:23/M
5 Krige Schabort Cedartown GA USA 7 49 M 10:39.82 3:26/M
6 Richard Colman Australia 3 28 M 10:51.65 3:30/M
7 Aaron Pike Champaign IL USA 23 27 M 11:35.54 3:44/M
8 James Senbeta Savoy IL USA 21 26 M 11:49.02 3:49/M
9 Robert Kozarek Champaign IL USA 25 21 M 12:40.79 4:05/M
10 Peter Park Champaign IL USA 12 35 M 12:43.80 4:06/M
11 Jose Pulido Clarksville GA USA 19 32 M 13:05.01 4:13/M
12 Adam Finney Chicago IL USA 10 30 M 13:09.97 4:15/M
13 Jeremy Maddox Pendergrass GA USA 16 32 M 16:55.87 5:27/M
14 Brad Smith Decatur GA USA 20 35 M 17:30.19 5:39/M

Women’s Open

Course Record: 11:30.14 Edith Hunkler Switzerland 2006

Place Name City Bib No Age Gender Time Pace
1 Manuela Schar SWITZERLAND W3 28 F 11:43.20 3:47/M
2 Chelsea McClammer Benton City WA USA W6 19 F 12:13.37 3:56/M
3 Susannah Scaroni Champaign IL USA W5 22 F 12:16.19 3:57/M
4 Cheri Madsen Union NE USA W9 36 F 14:19.77 4:37/M
5 Jill Moore Champaign IL USA W7 20 F 15:22.77 4:57/M
6 Hannah McFadden Clarksville MD USA W11 17 F 16:18.22 5:15/M
7 Arielle Rausin Urbana IL USA W10 19 F 19:35.24 6:19/M

Masters

Place Name City Bib No Age Gend Time Pace
1 Scott Parson San Jose CA USA M1 54 M 11:19.93 3:39/M
2 Ramiro Bermudez Columbia TX Columbia M3 53 M 12:09.19 3:55/M
3 Jeff Fisher Medina OH USA M2 56 M 12:11.12 3:56/M
4 Duane Morrow Hoschton GA USA M22 45 M 16:03.56 5:11/M
5 Ulysses Elijah Decatur GA USA M5 56 M 16:06.54 5:12/M
6 Rafael Ibarra Atlanta GA USA M4 57 M 17:29.23 5:38/M

Open Quad

Place Name City Bib No Age Gend Time Pace
1 Raymond Martin Champaign IL USA Q2 19 M 13:01.68 4:12/M
2 Santiago Sanz SPAIN Q1 32 M 13:08.89 4:14/M
3 Josh Roberts Birmingham AL USA Q5 31 M 15:35.65 5:02/M
4 Bryan Kirkland Leeds AL USA Q3 41 M 16:00.16 5:10/M
5 Talbot Kennedy Atlanta GA USA Q6 27 M 17:36.73 5:41/M
6 Robert Deller Snellville GA USA Q8 41 M 19:37.78 6:20/M
7 John Holcomb Lake Worth FL USA Q9 42 M 21:08.04 6:49/M

Women’s Quad

Place Name City Bib No Age Gend Time Pace
1 Cassie Mitchell Atlanta GA USA Q10 32 F 16:10.50 5:13/M

Men’s Open

Course Record: 9:41.62 Kurt Fearnley Australia 2005

Place Name City Bib No Time Pace
1 Joshua George Champaign IL 2 10:07.27 3:16/M
2 Aaron Pike Urbana IL 5 10:11.04 3:17/M
3 Krige Schabort Cedartown GA 3 10:15.22 3:18/M
4 Gyu Dae Kim SOUTH KOREA 8 10:22.43 3:21/M
5 Rafael Botello Jimenez SPAIN 17 10:25.13 3:22/M
6 Laurens Molina COSTA RICA 20 10:28.52 3:23/M
7 James Senbeta Savoy IL 30 10:29.15 3:23/M
8 Brian Siemann Savoy IL 9 11:13.96 3:37/M
9 Alfonso Zaragoza MEXICO 10 11:15.80 3:38/M
10 Robert Kozarek Champaign IL 14 11:38.06 3:45/M
11 Sairo Fernandez Houston TX 21 11:59.17 3:52/M
12 Guido Rodriguez Jimenez Snellville GA 19 12:36.55 4:04/M
13 Ben Brown Cambridge Canada 24 12:38.49 4:05/M
14 Jose Pulido Clarksville GA 13 12:40.16 4:05/M
15 Peter Park Champaign IL 12 12:43.18 4:06/M
16 Marcella Cruz MEXICO 31 13:28.82 4:21/M
17 Brad Smith Decatur GA 16 15:34.24 5:01/M
18 Stephen Binning 25 16:05.69 5:11/M

Women’s Open

Course Record: 11:30.14 Edith Hunkler Switzerland 2006

Place Name City Bib No Time Pace
1 Tatyana McFadden Clarksville MD 402 11:14.26* 3:37/M
2 Amanda McGrory Savoy IL 403 11:36.84 3:45/M
3 Susannah Scaroni Champaign IL 404 11:37.82 3:45/M
4 Manuela Schar SWITZERLAND 401 11:46.00 3:48/M
5 Chelsea McClammer Benton City WA 405 12:33.13 4:03/M
6 Alicia Ivarra MEXICO 411 13:45.07 4:26/M
7 Kelsey LeFevour Champaign IL 406 13:51.23 4:28/M
8 Jill Moore Champaign IL 410 15:11.54 4:54/M
9 Hannah McFadden Clarksville MD 412 15:58.06 5:09/M
10 Arielle Rausin Champaign IL 408 16:50.65 5:26/M
11 Carleigh DeWald Champign IL 409 20:01.11 6:27/M

Masters

Total Place Name City Bib No Time Pace
1 Scott Parson San Jose CA 185 10:28.12 3:23/M
2 Ramiro Bermudez COLUMBIA 184 13:27.72 4:20/M
3 Ulysses Elijah Decatur GA 217 14:50.67 4:47/M

Open Quads

Course Record: 11:55.83 Santiago Sanz Spain 2005

Total Place Name City Bib No Time Pace
1 Raymond Martin Champaign IL 100 11:48.12* 3:48/M
2 Bryan Kirkland Leeds AL 103 16:26.52 5:18/M
3 Duane Morrow Hochston GA 105 17:34.89 5:40/M

Men’s Open

Total Name City Bib No Age Time
1 Kurt Fearnley AUSTRALIA 1 34 9:49.93
2 Joshua George Champaign IL 31 31 10:03.43
3 Aaron Pike Urbana IL 40 0 10:18.60
4 Krige Schabort Cedartown GA 2 51 10:29.99
5 Richard Parson San Jose CA 4 56 10:37.31
6 Laurens Molina COSTA RICA 7 36 10:44.00
7 Richard Colman AUSTRALIA 3 30 10:45.00
8 Adam Bleakney Savoy IL 11 39 10:50.12
9 Brian Siemann Savoy IL 8 25 10:50.45
10 James Senbeta Savoy IL 6 28 11:02.12
11 Jose Pulido Clarksville GA 14 34 12:35.70
12 Fiedel Arnoldo MEXICO 17 38 12:53.54
13 Peter Park Champaign IL 13 37 13:30.41
14 David Grassi Champaign IL 18 24 13:43.75
15 Robert Kozarek Champaign IL 12 26 13:47.88
16 Marcelo Ordaz-Cruz MEXICO 26 34 13:55.63
17 Bobby Swanson Round Lake Beach I 29 39 14:23.74
18 Adam Finney Chicago IL 15 32 14:29.66
19 Timothy Conner Hilliard FL 27 33 14:46.09
20 Stephen Binning Champaign IL 24 20 16:09.97
21 Brad Smith Decatur GA 21 37 17:30.64
22 Zach Young Jackson MO 30 32 18:26.48
23 John Pulliam 41 0 18:33.45

Women’s Open

Total Name City Bib No Age Time
1 Tatyana McFadden Clarksville MD 401 26 11:11.56
2 Amanda McGrory Savoy IL 402 29 11:39.94
3 Susannah Scaroni Champaign IL 403 24 11:41.16
4 Chelsea McClammer Champaign IL 405 21 12:12.51
5 Arielle Rausin Champaign IL 407 21 13:21.96
6 Hannah Babalola Lagos NGA 410 26 13:55.96
7 Kelsey LeFevour Champaign IL 406 26 14:11.36
8 Carleigh DeWald Champign IL 411 20 22:20.02

Masters

Total Name City Bib No Age Time
1 Ulysses Elijah Decatur GA 216 58 16:04.18
2 Carl Morgan Conyers GA 28 47 18:33.02
3 Ken Higgins Lillburn GA 33 68 22:07.88

Open Quads

Total Name City Bib No Age Time
1 Raymond Martin Champaign IL 101 21 12:16.91
2 Duane Morrow Hoschton GA 105 47 15:53.93
3 Bryan Kirkland Leeds AL 103 43 16:41.09
4 Chris Holcomb Lake Worth FL 106 44 19:11.03
5 Talbot Kennedy Atlanta GA 107 29 19:42.91
6 Larry Porter Springfield IL 108 46 23:28.44

T1 Quads

Total Name City Bib No Age Time
1 Scott Stokes Atlanta GA 137 37 25:56.61

Junior Girls

Total Name City Bib No Age Time
1 Arelle Jones 490 0 20:47.65

Junior Boys

Total Name City Bib No Age Time
1 Collin Lancaster 90 0 23:39.59
2 Dillon Ford 32 0 24:43.23

Men’s Open

Place Name City Bib No Age Gender Time Pace
1 Daniel Romanchuk Urbana IL 3 18 M 10:31.55 3:24/M
2 Krige Schabort Rome GA 4 53 M 10:37.22 3:25/M
3 Juan Ramone Valladares Venezuela 9 37 M 10:53.38 3:31/M
4 Laurens Molina COSTA RICA 7 37 M 11:06.41 3:35/M
5 Rafael B. Botello Jimenez SPAIN 6 38 M 11:34.28 3:44/M
6 Jose Pulido Clarksville GA 15 36 M 12:28.78 4:01/M
7 Fidel Aguilar Zepeda MEXICO 10 39 M 12:28.91 4:01/M
8 Matt Porterfield Knoxville TN 13 36 M 13:53.04 4:29/M
9 Miguel Velazquez OX 18 33 M 15:03.84 4:51/M
10 Brad Smith Atlanta GA 16 39 M 16:02.00 5:10/M
11 Richard Agee Brooks KY 20 36 M 16:52.53 5:26/M
12 Chandler White Atlanta GA 22 25 M 17:45.20 5:44/M
13 Marcelo Ordaz-Cruz MEXICO 17 36 M 18:26.38 5:57/M
14 Carl Morgan Conyers GA 21 49 M 21:19.96 6:53/M

Men’s Quad

Total Place Name City Bib No Age Gender Time Pace
1 Duane Morrow Hoschton GA 105 49 M 15:41.32 5:04/M
2 Talbot Kennedy Atlanta GA 107 31 M 17:50.52 5:45/M
3 Chris Holcombe Cedartown GA 106 46 M 20:41.97 6:40/M

Men’s Masters

Place Place Name City Bib No Age Gender Time Pace
1 Matt Davis Bowling Green KY 217 50 M 14:21.78 4:38/M
2 Ulysses Elijah Decatur GA 219 60 M 15:14.83 4:55/M
3 Peter Hawkins Malverne NY 188 M 15:56.45 5:08/M

Men’s Junior

Place Place Name City Bib No Age Gender Time Pace
1 Collin Lancaster Dacula GA 146 13 M 16:33.35 5:20/M

Women’s Junior

Place Place Name City Bib No Age Gender Time Pace
1 Aerelle Jones 409 0 F 16:54.64 5:27/M

Men’s Open

Place Place Name City Bib No Age Gender Time Pace
1 Daniel Romanchuk Urbana IL 1 19 M 9:40.92 3:07/M *
2 Aaron Pike Champaign IL 3 31 M 10:52.92 3:30/M
3 Gonzalo Valdovinos MEXICO 9 40 M 10:59.26 3:33/M
4 Jose Pulido Clarksville GA 6 37 M 11:20.86 3:39/M
5 Alfonso Zaragoza MEXICO 7 41 M 11:24.98 3:41/M
6 Johnboy Smith West Kingdown Kent 4 28 M 11:49.74 3:49/M
7 Fidel Aguilar MEXICO 5 41 M 12:09.10 3:55/M
8 Juan Pablo Cervantez-Garcia MEXICO 14 26 M 12:32.72 4:03/M
9 Joey Gibbs Oscala FL 17 21 M 14:00.86 4:31/M
10 Marcelo Ordaz-Cruz MEXICO 13 37 M 14:18.92 4:37/M
11 Brad Smith Atlanta GA 11 40 M 15:03.32 4:51/M
12 Brendan Quinn Bloomington IL 16 26 M 15:06.53 4:52/M

Women’s Open

Place Place Name City Bib No Age Gender Time Pace
1 Susannah Scaroni Urbana IL 402 27 F 11:37.33 3:45/M
2 Michelle Wheeler Boalsburg PA 405 31 F 13:20.04 4:18/M
3 Ivonne Reyes Gomez MEXICO 403 45 F 16:18.47 5:15/M
4 Sandra Dailey 409 0 F 20:18.68 6:33/M

Men’s Masters

Place Place Name City Bib No Age Gender Time Pace
1 Krige Schabort Rome GA 184 54 M 10:58.82 3:32/M
2 Jaun Rios Houston TX 186 53 M 13:28.69 4:21/M

Men’s Grandmasters

Place Place Name City Bib No Age Gender Time Pace
1 Matt Davis Bowling Green KY 217 51 M 14:20.14 4:37/M
2 Ramiro Bermudez COLOMBIA 216 58 M 14:28.35 4:40/M
3 Ulysses Elijah Decatur GA 218 61 M 14:32.20 4:41/M
4 Scot Seiss Rocky Ridge MD 188 51 M 15:45.93 5:05/M

Men’s Quad

Place Place Name City Bib No Age Gender Time Pace
1 Cristian Torres Marrieta GA 104 37 M 13:37.41 4:24/M
2 Chris Holcomb Cedartown GA 105 47 M 23:56.67 7:43/M
3 Ernesto Fonseca Murrieta CA 138 36 M 27:28.73 8:52/M
4 Jeremy Finton Canal Winchester O 137 39 M 29:34.23 9:32/M
5 Brad Burns Westerville OH 139 34 M 39:49.85 12:51/M

Men’s Junior

Place Place Name City Bib No Age Gender Time Pace
1 Collin Lancaster Dacula GA 145 14 M 27:08.92 8:45/M

Men’s Open Total

Place Name City Bib No Age Gend Time Pace
1 Daniel Romanchuk Champaign IL 200 20 M 9:51.83 3:11/M
2 Marcel Hug Nottwil 201 33 M 9:53.85 3:11/M
3 Josh Cassidy Guelph 205 35 M 10:11.47 3:17/M
4 Aaron Pike Savoy IL 203 33 M 10:20.13 3:20/M
5 Alexandre Dupont Clarenceville 204 33 M 10:27.64 3:22/M
6 Jake Lappin Belconnen ACT 206 26 M 10:43.13 3:27/M
7 Ernst Van Dyk Paarl 202 46 M 10:44.83 3:28/M
8 Alphonso Zagarosa Col. Las Fuentes 210 43 M 11:14.40 3:37/M
9 Krige Schabort Rome GA 208 55 M 11:16.17 3:38/M
10 Miguel Jimenez Vergara Tucson AZ 217 19 M 11:26.86 3:41/M
11 Fidel Aquilar Zepeda Chandler AZ 213 42 M 11:33.67 3:44/M
12 Marco Antonio Knight 218 0 M 12:19.67 3:58/M
13 Jose Pulido Clarksville GA 215 38 M 12:29.81 4:02/M
14 Raphael Botsyo Nkegbe Osu ACCRA 223 39 M 13:20.34 4:18/M
15 Joey Gibbs Urbana ILLINOIS 219 22 M 13:28.65 4:21/M
16 Brendan Quinn Bloomington IL 222 27 M 14:12.90 4:35/M
17 Brad Smith Atlanta GA 220 41 M 15:08.48 4:53/M
18 Colby Higgins Alpharetta GA 225 26 M 17:03.04 5:30/M

Masters Total

Place Name City Bib No Age Gender Time Pace
1 Ulysses Elijah Decatur GA 464 62 M 14:06.20 4:33/M
2 Matt Davis Bowling Green KY 462 51 M 15:28.42 4:59/M
3 Peter Hawkins Malverne NY 433 55 M 18:27.19 5:57/M
4 Carl Morgan Conyers GA 434 51 M 19:20.58 6:14/M
5 Ken Higgins Dacula GA 466 66 M 22:45.32 7:20/M

Boys Juniors Total

Place Name City Bib No Age Gender Time Pace
1 Jason Robinson Rome NY 394 16 M 11:33.94 3:44/M
2 Collin Lancaster Dacula GA 393 15 M 13:25.26 4:20/M

Women’s Open Total

Place Name City Bib No Age Gender Time Pace
1 Ault-Connell Eliza Albury NSW AUS W303 37 F 12:04.75 3:54/M
2 Fesemyer Jenna Champaign IL USA W304 22 F 12:35.81 4:04/M
3 Frotten Jessica Regina SASKATCHEW W305 30 F 12:54.57 4:10/M
4 Halko Alexa Williamsburg VA US W308 18 F 14:47.87 4:46/M
5 Aerelle Jones 313 F 16:02.02 5:10/M
6 Brown Curran Decatur GA USA W309 24 F 18:45.36 6:03/M
7 Oliver Shandy Foley AL USA W306 24 F 25:18.08 8:10/M
8 Ashley Beauregard 314 F 25:44.99 8:18/M
9 Barber Tatum roswell GA USA W310 26 F 34:19.57 11:04/M

Open Quads Total

Place Name City Bib No Age Gender Time Pace
1 Rigo Isaiah Cheney WA USA 353 20 M 13:04.84 4:13/M
2 Torres Cristian Murrieta GA USA 350 38 M 13:16.22 4:17/M
3 Morrow Duane Hoschton GA USA 352 51 M 15:54.56 5:08/M
4 Kennedy Talbot Atlanta GA USA 354 33 M 18:12.30 5:52/M
5 Holcomb Chris Cedartown GA USA 355 48 M 22:02.77 7:06/M
6 Fonseca Ernesto Murrieta CA USA 386 37 M 24:56.09 8:03/M

Men’s Open

First Name Last Name Age Number Seed Time Overall Place Finish Time
Daniel Romanchuk G- 20 09:42 1 10:04
Krige Schabort G- 21 09:48 2 11:28
Jacob Allen G- 22 11:00 3 11:32
Martin Velasco G- 33 4 11:32
Jose Pulido M G- 26 13:14 5 12:28
Alphonso Zaragoza G- 27 13:23 6 12:33
Juan Pablo G- 32 7 13:11
Dustin Stallberg G- 23 12:00 8 13:22
Fidel Aguilar G- 25 12:00 9 14:02
Brad Smith G- 31 15:23 10 16:12
Matt Davis GM G- 28 13:48 11 16:19
Peyton Gunnarson G- 24 12:00 12 16:53
Colby Higgins G- 30 15:10 13 17:45
Ulysses Elijah GM G- 29 14:02 14 20:45

Women’s Open

First Name Last Name Age Number Seed Time Overall Place Finish Time
Hannah Babaloa Y- 11 1 14:26,0
Emelia Perry Y- 9 15:30 2 14:29,4
Ivonne Reyes Y- 10 3 15:02,4
Aerelle Jones Y- 8 16:54 4 15:24,7
Chelsie Stein Y- 7 13:05 5 15:38,9
Julia Beckley Y – 12 6 30:16:00

Quad Open

First Name Last Name Age Number Seed Time Overall Place Finish Time
Ernesto Fonseca DO-13 35 1 25:33,6
Santiago Saz O-1 11:54 DNS
Christian Torres O-4 20:00 1 13:53
Norbert  Holowat O-2 2 20:05,6
Chris  Holcomb O-3 3 23:47,6

Men’s Open

BIB # Last Name First Name Age Gender City Country Time Division Place
320 Jimenez Vergara Miguel 23 M Chula Vista USA 10:29.172 1
335 Vallada Juan Ramon 42 M Caracas Venezuela 11:03.163 2
328 Sanclemente Francisco 35 M Buga Colombia 11:07.761 3
304 Botello Jimenez Rafael 44 M Manlleu Spain 11:08.453 4
313 Gravelle Aidan 19 M Tucson USA 11:12.087 5
339 Willand Wyatt 19 M Tucson USA 11:13.209 6
311 Fernandez Sario Moises 36 M Bucaramanga Colombia 11:33.640 7
326 Pulido Jose 42 M Flowery Branch USA 11:44.077 8
322 Molina Laurens 44 M San Jose Costa Rica 11:45.026 9
302 Allen Valera Jacob 22 M Tucson USA 11:55.538 10
333 Stallberg Dustin 21 M Tucson USA 12:03.625 11
340 Zaragoza Solorio Alfonzo 47 M Mexico City USA 12:21.196 12
307 Cervantes Garcia Juan Pablo 31 M Mexico City Mexico 12:41.439 13
314 Gunnarson Peyton 20 M Tucson USA 13:04.439 14
332 Smith Brad 45 M Duluth USA 16:19.059 15
316 Higgens Colby 30 M Alpharetta USA 17:18.551 16

 

Women’s Open

BIB # Last Name First Name Age Gender City Country Time Division Place
317 Hoang Yen 26 F Champaign USA 12:36.411 1
303 Babalola Hannah 34 F Newark USA 14:12.650 2
327 Reyes Gomes Ivonne 49 F Mexico City Mexico 14:36.471 3
321 Jones Aerelle 24 F Nicholasville USA 14:49.165 4
334 Stein Chelsea 19 F Tucson USA 15:10.831 5
323 Ledford Camryn 19 F Tucson USA 16:50.100 6
331 Shyrock Emily 36 F Austin USA 16:54.002 7
319 Jackson Jian 18 F Hoover USA 17:49.344 8
312 Gonzalez Veronica 50 F Guadalajara Mexico 19:21.911 9

 

Junior

BIB # Last Name First Name Age Gender City Country Time Division Place
338 Vondrak Ben 14 M Atlanta USA 20:06.581 1

Quad T52

BIB # Last Name First Name Age Gender City Country Time Division Place
329 Sanz Quinto Santiago 42 M Albatera Spain 13:54.444 1
324 Morales Velasquez Natan 47 M Chiapas Mexico 17:19.240 2
318 Holowat Norbert 25 M Williston Park USA 18:24.695 3

Masters

BIB # Last Name First Name Age Gender City Country Time Division Place
301 Aguilar Fidel 45 M Mesa Mexico 11:11.165 1
337 Velasco Soria Martin 53 M Mexico City Mexico 11:13.167 2
330 Schabort Krige 59 M Rome USA 11:13.951 3
305 Botsyo Raphael 51 M Ghana 13:03.055 4
341 Hawkins Peter 59 M Malverne USA 18:23.394 5

Grand Masters

BIB # Last Name First Name Age Gender City Country Time Division Place
309 Elijah Ulysses 66 M Decatur USA 15:07.831 1
308 Davis Matt 56 M Bowling Green USA 16:33.233 2
310 Farley Dwain 59 M McKinney USA 25:19.322 3
336 Van Rafelghem Marc 66 M West Chester USA 25:20.788 4